Już na początku roku szkolnego, na zaproszenie dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 w Warce, zorganizowaliśmy dla najmłodszych uczniów zajęcia praktyczne „Młodzi – bezpieczni w ruchu drogowym”. Realizowaliśmy je na parkingu przy szkole oraz w bezpośrednim jej otoczeniu. Zwracaliśmy uwagę dzieci na istotne zagrożenia na drodze i zachęcaliśmy je do stosowania określonych zasad.

Nauczyliśmy maluchy jak prawidłowo i bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych; jak właściwie korzystać z chodnika, by inni piesi też mogli przejść; jak „porozumiewać się” z kierowcami aut i być dla nich widocznym. Ocenialiśmy później czy dzieci dostrzegają potencjalne zagrożenia i jak na nie reagują (np. wyjazd z budowy; wjazd na parking; źle zaparkowany samochód ograniczający widoczność). Byliśmy pod olbrzymim wrażeniem, jak małe dzieci po kilku wcześniejszych naszych wskazówkach, samodzielnie dostrzegają zagrożenia i właściwie na nie reagują.

Podczas zajęć podzieliliśmy dzieci na „dwójkowe” pary. To zamierzone działanie pozwoliło nam skutecznie wyeliminować zjawisko „owczego pędu”, w którym tylko pierwsza para dzieci zwraca uwagę na to, co się dzieje na drodze, a inne niekontrolowanie podążają za nimi.

Przed zajęciami z dziećmi, uczestniczyliśmy w zebraniu z ich rodzicami. To ważny element całego schematu, bowiem to w pierwszej kolejności swojego rodzica, dzieci traktują jako autorytet. Prosiliśmy rodziców, by zawsze dawali swoim pociechom dobry przykład, by pozwalali im także samodzielnie dostrzegać zagrożenia na drodze oraz, by doceniali ich prawidłowe reakcje. Takimi działaniami sprawią, że dzieci będą zachowywać się właściwie w miejscach potencjalnie niebezpiecznych, a oni będą mieli spokojną głowę.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, to ważny element życia. Praktyczne zajęcia w tym zakresie powinny rozpoczynać się już na etapie wczesnoszkolnym i być kontynuowane nieustannie. Tylko takie działania sprawić mogą, że dzieci wejdą w dorosłość świadome zagrożeń na drodze, a tym samym staną się odpowiedzialne i bezpieczne.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Napisz do nas!

Napisz do nas lub pozostaw telefon kontaktowy - odezwiemy się!

Wysyłanie

©2019 IntroHL

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?