Młodzież wkraczająca w dorosłość narażona jest na szereg zagrożeń. Jednym z nich jest kontakt z używkami (m.in. alkoholem, narkotykami i dopalaczami). Brak asertywności w odmawianiu, chęć „zabłyśnięcia” wśród rówieśników czy też ciekawość – przyczyniają się nieraz do zaistnienia sytuacji ekstremalnie niebezpiecznych.

Jako, że IntroHL specjalizuje się w działaniach profilaktycznych, zostaliśmy zaproszeni przez Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy do zrealizowania kampanii profilaktyki przeciwalkoholowej i bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla pełnoletniej młodzieży ze wszystkich szkół ponadpodstawowych tej dzielnicy.

W programie profilaktycznym „Jestem odpowiedzialny – potrafię odmawiać” wykorzystaliśmy formułę „module close to” polegającą na moderowanym przez terapeutę uzależnień przekazie „świadectwa” osoby, która spowodowała wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym pod wpływem alkoholu. Ta bezpośrednia relacja sprawcy tragedii, urealniła uczniom „bliskość” zagrożeń, trafnie obrazując tzw. „chwile zapomnienia”.
Podczas zajęć z policjantem sekcji wypadkowej, młodzież poznała tematy dotyczące odpowiedzialności karnej za prowadzenie auta i spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. Natomiast działania profilaktyczne na zewnątrz dotyczyły m.in. nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zespół ekspertów pod kierownictwem Mistrza Europy w Ratownictwie Medycznym pokazał algorytm postępowań w sytuacjach wypadkowych, a następnie ćwiczył z młodzieżą jego stosowanie.
Instruktorzy bezpieczeństwa ruchu drogowego umożliwili uczestników doświadczenie prowadzenia pojazdu „po spożyciu alkoholu”.

Wykorzystując specjalne alko-gogle polecali uczniom realizowanie konkretnych czynności, np. otwarcie kluczykami samochodu, zaparkowanie pojazdu we wskazanym miejscu.

W działaniach profilaktycznych wykorzystaliśmy również symulator dachowania i symulator zderzeń. Dzięki nim uświadamialiśmy uczniom, że w sytuacjach wypadkowych, bez prawidłowo zapiętych pasów nie mają szans na wyjście cało z opresji.

O tym, że kampania spełniła swoje zadanie świadczy m.in. zadowolenie jej uczestników oraz referencje wystawione przez Burmistrzów Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Napisz do nas!

Napisz do nas lub pozostaw telefon kontaktowy - odezwiemy się!

Wysyłanie

©2020 IntroHL

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?