W takim gronie i w takim miejscu to zaszczyt i można mówić o wszystkim. W niedziele rozmawialiśmy o szkoleniu kandydatów na kierowców, o egzaminowania i o inicjatywie powołania Samorządu Zawodowego Instruktorów i Egzaminatorów razem z Sławomirem Moszczyńskim i Tomaszem Matuszewskim.

Audycja do odsłuchania na stronie polskiego radia.

Zapowiedź ze portalu facebook:

Wiosna tuż, tuż, zaraz zacznie się drogowe szaleństwo. Janusze i Grażyny wyjadą na drogi podróżując na wielkanocne i majowe najdłuższe weekendy Europy. Ich pociechy, dorastające Dżesiki i Brajany zasiądą zaś za kierownicami aut do nauki jazdy z „L” na dachu. Czy powielą wszystkie negatywne schematy wyniwsione z rodzinnych domów? A może jest szansa na wychowanie nowego pokolenia pokolenia polskich, bezpiecznych, jeżdżących prawym pasem, myślących kierowców? Na pewno nie w dobie dzisiejszego modelu szkolenia i funkcjonowania szkół jazdy. O tym właśnie będziemy debatować dziś w Jedynka – Program 1 Polskiego Radia od 16:30 w „Bezpiecznym weekendzie” z Instruktorzy nauki jazdy i egzaminatorami. W studiu Sławomir Moszczynski, Mariusz Sztal i Tomasz Matuszewski.

Relacja z rozmowy zamieszczona w portalu [email protected]:

W Programie Pierwszym Polskiego Radia odbyła się rozmowa poświęcona poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowego w kontekście inicjatywy powołania samorządu instruktorów i egzaminatorów.

Do udziału w programie Bezpieczny Weekend 17 marca 2019 r. (programu z telefonicznym udziałem słuchaczy) emitowanym w Pierwszym Programie Polskiego Radia gospodarze programu Mariusz Gzyl i Jarosław Kawecki zaprosili gości w osobach: Tomasza Matuszewskiego (Fundacja Zapobieganie Wypadkom Drogowym), Mariusza Sztala (instruktor, egzaminator, ekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego) oraz Sławomira Moszczyńskiego (instruktor i wykładowca Automobilklub Polski).

Poproszony o wypowiedź w sprawie tragicznego stanu bezpieczeństwa na naszych drogach Tomasz Matuszewski mówił: – Szanujemy te próby, które na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat były – w obszarze instruktorów i egzaminatorów – najpierw formuła szkolenia tej grupy, potem weryfikacje, potem wprowadzanie obowiązkowych rocznych szkoleń, powstawanie różnego rodzaju Izb Gospodarczych skupiających przedsiębiorców itd. To wszystko skutkuje tym czym mniej więcej jeden procent poprawy zdawalności na egzaminach w Polsce. (…) I to jest miarą naszej porażki. A z drugiej strony tą powinnością, że trzeba coś robić. Postanowiliśmy – jako taka społeczna grupa – powołać samorząd zawodowy instruktorów i egzaminatorów. Czyli dołączyć do tych kilkunastu grup zawodów nazywanych już formalnie zawodami zaufania publicznego, którzy swoją pracą rzeczywiście doprowadzą do sytuacji, że tej śmierci – szczególnie tej młodej śmierci – będzie coraz mniej. Czy mamy profesjonalnych instruktorów? Czy posłowie są zainteresowani Inicjatywą? Czy widzą potrzebę zmian? Jaka jest recepta na sukces szkolenia bezpiecznych kierowców? Czy egzamin powinien się istotnie zmienić?

O propozycjach nowych zapisów ustawowych mówił Mariusz Sztal. Podkreślił nawet, iż najbardziej słusznym kierunkiem byłoby napisanie ustawy od nowa. Dlaczego? „Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?” Czym będzie samorząd?

O tym, że inicjatywa może być przysłowiowym „kijem włożonym do mrowiska”, o tym czy „Janusze biznesu” będą musiały wyjść z tej branży, mówił Sławomir Moszczyński. – My ten kij włożyliśmy 13. listopada ub. r. i nie będziemy nic luzować… Co trzeba zrobić? Co zamierza zrobić i dotychczas zrobiła grupa inicjatywna? Jak szkolić? Jak postrzegać kandydata na kierowcę?

Napisz do nas!

Napisz do nas lub pozostaw telefon kontaktowy - odezwiemy się!

Wysyłanie

©2020 IntroHL

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?